Ako vybrať rýchlovarnú kanvicu?

Pri výbere rýchlovarnej kanvice nie je dobré zohľadňovať iba dizajn. Poradíme vám, ako vybrať rýchlovarnú kanvicu podľa výkonu, tvaru a ďalších parametrov a tiež, ako sa o ňu starať.

Pri výbere rýchlovarnej kanvice nie je dobré zohľadňovať iba dizajn. Poradíme vám, ako vybrať rýchlovarnú kanvicu podľa výkonu, tvaru a ďalších parametrov a tiež, ako sa o ňu starať.

Doba čítania 8 min.
David, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať kanvicu podľa materiálu

Pri výbere rýchlovarnej kanvice už máme často predstavu o tom, ako by mala vyzerať. Od tejto predstavy sa obvykle odráža aj preferovaná voľba materiálu. Potrebujete univerzálnu, najlepšie nenápadnú kanvicu, ktorá zapadne do každej domácnosti? Potom bude nerez vašou jednoznačnou voľbou. Pokiaľ skôr tiahnete k retro štýlu, zaujmú vás keramické modely.

Nerez

Odolný nerez patrí k tým najobľúbenejším prevedeniam. Na trhu už obvykle nájdete nerezové kanvice s ochrannými prvkami, avšak aj napriek tomu si najmä lacnejšie produkty dobre overte. Ak kanvica nedisponuje žiadnou ochranou, môže vás ľahko popáliť.

  • Najmenej náročné na údržbu

  • Skvelý pomer ceny a kvality

Nerezové rýchlovarné kanvice

Sklo

V kombinácii s nerezom často nájdeme aj sklenené rýchlovarné kanvice. Toto atraktívne designové prevedenie má však tú nevýhodu, že na ňom bývajú viac vidieť odtlačky prstov a všetky typy nečistôt.

  • Lepší prehľad o množstve tekutiny

  • Niektoré modely sú farebne podsvietené

  • Náročnejšie na údržbu

  • Málo odolné proti poškodeniu

Sklenené rýchlovarné kanvice

Keramika

Pre milovníkov nevšedných štýlov tu sú keramické rýchlovarné kanvice. Vyrábajú sa v moderných aj tradičných a retro prevedeniach s teplomerom a v príjemných pastelových farbách.

  • Veľmi dobre izolujú - voda v nich dlhšie udrží teplotu

  • Tiché

  • Málo odolné proti poškodeniu

  • Ťažké

Keramické rýchlovarné kanvice

Plast

Kráľovnými nízkych cien sú plastové rýchlovarné kanvice. Hodia sa skvele na cestovanie alebo napríklad na chatu, kde si v nej raz týždenne ohrejete vodu na čaj alebo kávu. Pre časté používanie nie sú príliš vhodné.

  • Lacné

  • Ľahké

  • Nenáročná údržba

  • Málo odolné

  • Krátka životnosť

  • Zápach zo zahriateho plastu

Plastové rýchlovarné kanvice

Výber kanvice podľa jednotlivých parametrov

Objem

Nemenej dôležitou otázkou pri výbere je celkový objem a veľkosť kanvice. Tieto parametre sa odvíjajú od vašich denných potrieb a počtu osôb v domácnosti. Premyslite si, na čo najčastejšie kanvicu využívate, pre koľko ľudí naraz a či mávate veľa návštev. Všetky tieto body by následne mali ovplyvniť finálny výber objemu.

Na trhu nájdete kanvice s objemom 0,4 až 3 litre. Pre dvojčlennú domácnosť bude pravdepodobne najvhodnejšia kanvica s objemom okolo 1,5 litra. Pokiaľ si často vychutnávate spoločnosť s návštevami, radšej voľte objemnejšie kanvice o 1,7 l. S tou v pokoji obslúžite aj väčšiu návštevu. Kanvice s objemom väčším ako 2 litre ocenia predovšetkým viacčlenné domácnosti.

Tvar

Ak váhate medzi vyššou, alebo nižšou širšou kanvicou, voľte radšej druhú možnosť. Nízke kanvice lepšie využívajú teplo od dna, kde je uložené výhrevné teleso. Sledujte tiež minimálne možné naplnenie, ktoré v prípade použitia iba jednou osobou bude dostačujúce aj pod pol litra vody.

Príkon

Úplne najčastejšie sa stretnete s príkonom okolo 2200 W pre kanvice s objemom 1,7 l.

Príkon ukazuje spotrebu energie a rýchlosť privedenia vody do varu. Na trhu sú bežne k dostaniu kanvice od 650 do 3000+ W. Pre pohodlnú prípravu horúcej vody bez dlhého čakania odporúčame zvoliť kanvicu s minimálnym príkonom 2000 W.

Ďalej všeobecne platí, že čím vyšší príkon zvolíte, tým kratší čas budete čakať, avšak spotreba energie rastie. Varenie vody v rýchlovarnej kanvici napriek tomu zaisťuje nižšiu spotrebu energie oproti vareniu na rýchlovarnej doske. Rovnako tak sa oplatí aj časovo, kedy sa oproti 10 minútam dočkáte bodu varu iba za minútu. Vždy však záleží na objeme vody v kanvici.

Objem

Využitie

Približný príkon

0,6 l

Cestovanie, do auta

650 W

1 l

Pre 2 osoby

1100 W

1,7 l

3 a viac členov domácnosti

2000

2 l a viac

Veľká domácnosť, časté návštevy

2200

Uloženie vykurovacieho telesa

Pred zakúpením varnej kanvice si overte umiestnenie vykurovacej špirály, teda či je špirála skrytá, alebo viditeľná:

  • Skrytá vykurovacia špirála je zabudovaná v spodnej časti kanvice pod nerezovým dnom. Takto skonštruované kanvice síce vodu ohrievajú dlhšie, zato ale nedochádza k usadzovaniu vodného kameňa. Kanvica sa preto oveľa lepšie čistí a vy v nej môžete ohrievať aj inú tekutinu než len vodu.

  • Viditeľná vykurovacia špirála zaistí rýchlejší ohrev, ale ako je už zrejmé, dochádza na nej k častému usadzovaniu vodného kameňa. S tým potom súvisí aj ťažšie čistenie.

Bezpečnosť

Moderné rýchlovarné kanvice disponujú radom bezpečnostných prvkov. Počas varenia vody by každý spotrebič mal na svoju činnosť upozorňovať aj inak ako hlukom a zapnutým aktivačným tlačidlom. Väčšinou sú opatrené svietiacou diódou, ktorá po dovarení a vypnutí spínača zhasne.

Manipulácia s kanvicou by mala byť jednoduchá, bezpečná a zrozumiteľná bežnému užívateľovi. Každá kanvica by mala byť vybavená štyrmi základnými poistkami:

  • Automatické vypnutie po dosiahnutí 100 °C

  • Zabránenie spustenia bez tekutiny

  • Automatické vypnutie v prípade zlého umiestnenia na podstavci

  • Vypnutie v prípade prehriatia

Bezpečnostnou výhodou je tiež možnosť naplnenia cez zobáčik kanvice bez nutnosti otvorenia horného veka. Užitočnou výbavou potom môže byť tlačidlo na automatické otváranie veka.

Základňa kanvice

V nadväznosti na jednoduchú a bezpečnú obsluhu spotrebiča je potrebné spomenúť aj typ základne, teda podstavce kanvice. U otočnej základne nemusíte premýšľať nad tým, ako kanvicu správne usadiť. Niektoré základne drahších modelov bývajú opatrené tlačidlami, ktoré umožňujú reguláciu teploty ohrevu. Priemer základne sa pohybuje v závislosti od objemu a veľkosti kanvice medzi 6–22 cm.

Funkcie a vychytávky

Doplnkové funkcie a výbava kanvice býva často aj dôležitejším parametrom pri výbere ako materiál a objem. Medzi najžiadanejšie funkcie patrí predovšetkým regulácia teploty, teda možnosť nastaviť voliteľnú cieľovú teplotu.

  • Rýchlovarné kanvice s reguláciou teploty - skvelá funkcia pre tých z vás, ktorí si radi pripravujete zelené čaje a iné nápoje vyžadujúce určitú teplotu. Škála nastavenia sa obvykle pohybuje od 50 do 100 °C.

  • Ukazovateľ hladiny vody - kanvice vybavené vodoznakom indikujú výšku hladiny vody. Nevýhodou je ich náchylnosť na usadzovanie vodného kameňa.

  • Bezdrôtové rýchlovarné kanvice - Na trhu nájdeme aj moderné bezdrôtové modely.

  • Automatické vypnutie pri vare - bezpečnostný prvok moderných kanvíc môže byť doplnený aj o akustický signál spolu so zmenou podsvietenia.

  • Displej - prehľadne zobrazuje navolenú teplotu, prípadne aj dobu ohrevu.

  • Poistka - ďalší bezpečnostný prvok, ktorý zabráni zapnutiu prázdnej kanvice.

  • Vyberateľný filter - umožní pridanie a vybratie filtra napríklad na čaj, podľa potreby.

  • Navijak na elektrický kábel - skryje zbytočne dlhý kábel od kanvice.

Tipy

  • Po kúpe rýchlovarnú kanvicu vyvarte. Teda zapnite kanvicu plnú vody a po ohriatí vodu vylejte. Výrobcovia odporúčajú tento úkon zopakovať najmenej dvakrát.

  • Proti zaneseniu kanvice vodným kameňom sa môžete chrániť už pri kúpe. Zvoľte rýchlovarnú kanvicu so skrytým výhrevným telesom a nad vodným kameňom máte vyhrané. Pokiaľ si vyberiete typ s odkrytou špirálou, potom nikdy nenechávajte v kanvici stáť vodu, vždy jej zvyšok vylievajte.

  • Po každom použití vyťahujte kanvicu zo zásuvky. Predídete tak nečakanému skratu a prípadnému požiaru.

  • Pokiaľ máte v domácnosti tvrdšiu vodu, odporúčame používať filtrovanú vodu. Predídete tak nielen vodnému kameňu, ale tiež predĺžite celkovú životnosť spotrebiča.

Aj rýchlovarnú kanvicu treba raz za čas čistiť predovšetkým kvôli vodnému kameňu. Ten nielenže nepôsobí dvakrát vábne, ale môže spotrebič časom značne poškodiť. Silný nános navyše nepriaznivo ovplyvňuje efektivitu ohrevu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbavovať vodného kameňa. Prvou možnosťou je lyžica kyseliny citrónovej alebo o niečo účinnejší hrnček octu. Ten len nalejete do kanvice s vodou, prevaríte a necháte hodinu pôsobiť. Potom v kanvici niekoľkokrát prevaríte čistú vodu. Ďalšou možnosťou je použitie odvápňovacieho čističa, ktorý je k dostaniu v tekutej forme, ale nájdete aj tabletové. Obvykle sa vyrábajú univerzálne pre kávovary aj varné kanvice.

Pokiaľ sa obzeráte po čo najtichšej rýchlovarnej kanvici, vyhnete sa predovšetkým jednostenným nerezovým modelom. Vyberajte buď z keramiky alebo plastu, ktoré natoľko nerezonujú. Dvojstenné modely potom o to lepšie tlmia hluk.